سنگ شکن حالب دکتر اصغر فرهادی

 

سنگ شکن حالب

 

در گذشته برای خارج کردن سنگ از حالب از روش جراحی استفاده می شد و با ایجاد برش هایی در شکم سنگ را خارج می کردند. اما امروزه با گذشت زمان از روش سنگ شکن برای دفع سنگ حالب استفاده می شود. اگرچه در اکثر مراکز برای دفع سنگ حالب به روش سنگ شکن از روش TUL استفاده می شود ، کلینیک سنگ شکن مشهد دکتر اصغر فرهادی سنگ های حالب را از بیرون بدن بیماران به روش سنگ شکنی برون اندامی ESWL درمان میکند تا سنگ خرد شده از راه مجرا و با ادرار خارج شود که در ادامه مقاله به طور کامل به روش انجام سنگ شکنی برون اندامی ESWL در سنگ شکن مشهد و مقایسه ان با روش TUL می پردازیم.

تلفن نوبت گیری : 05136037698

 

مطالبی که در این مقاله از سنگ شکن مشهد مطالعه می کنید:

حالب چیست؟

 

سنگ شکن حالب

 

حالب لوله ای است که کلیه را به مثانه وصل می کند. در واقع مسیر ادرار از کلیه به حالب، از حالب به مثانه و از مثانه به خارج دفع می شود.

 

سنگ حالب چیست؟

زمانی که سنگ از کلیه عبور کند و وارد حالب شود و به دلیل بزرگ بودن نتواند از لوله ی حالب عبور کند همان جا می ماند و باعث ایجاد درد می شود. که در این صورت شخص حتما باید اقدام به خارج کردن سنگ از حالب کند چرا که وجود آن باعث خفگی کلیه می شود و می تواند در طولانی مدت ( حداکثر ۴ هفته ) باعث از کار انداختن کلیه شود. بنابراین حتما در صورت تشخیص وجود سنگ در حالب باید فورا اقدام به درمان آن کرد.

علائم وجود سنگ حالب

 

سنگ شکن حالب

 

 1. زمانی که سنگ کلیه دارید در قسمت پهلو و شکم و کمر احساس درد می کنید. ولی وقتی شما در حالب سنگ داشته باشید، درد از کلیه ها به سمت مثانه و زیر شکم و کشاله ران کشیده می شود. که این درد بسیار شدید و طاغت فرسا است.
 2. مورد دیگر کاهش حجم ادرار است. وقتی سنگ مسیر عبور ادرار را بسته باشد ادرار نمی تواند به طور کامل دفع شود و باعث ایجاد درد می شود. البته این زمانی است که هر دو حالب درگیر سنگ باشند.
 3. زمانی که سنگ در حالب گیر کرده باشد شخص دچار سوزش ادرار، تکرر ادرار و عدم دفع کامل ادرار می شود.
 4. از طرفی ممکن است در ادرار شخص خون مشاهده شود. این اتفاق زمانی پیش می آید که سنگ دیواره های داخلی لوله ی حالب را زخم کرده و باعث آسیب آن شده است.
 5. احساس تهوع و استفراغ به طور مدام می تواند نشان دهنده وجود سنگ حالب نیز باشد.
 6. در صورتی که هم زمان با داشتن سنگ حالب عفونت ادراری هم در شخص بیمار وجود داشته باشد، بیمار دچار تب هم می شود.

درمان های سنگ حالب

 

سنگ شکن حالب بدون تی یو ال با روش ESWL

 

در صورتی که سنگ موجود در حالب کمتر از 5 میلی متر باشد معمولا با مصرف برخی داروها به مدت ۱ تا ۲ هفته می توان سنگ را بدون انجام هیچ گونه جراحی دفع کرد. دفع این سنگ ها در صورتی که لوله حالب تنگ نباشد راحت و بدون دردسر است و به طور خودکار دفع می شود.

اما در صورتی که سنگ های موجود در حالب بیشتر از 5 میلی متر باشد، و با توجه به اینکه سنگ در کدام قسمت حالب قرار دارد (حالب تحتانی، حالب میانی، حالب فوقانی) روش های دیگر درمان که شامل موارد زیر است انجام می گیرد.

سنگ شکنی حالب از طریق ESWL (برون اندامی):

 

هزینه سنگ شکن کلیه در مشهد برون اندامی ESWL

 

 

همچنین انجام سنگ شکن برون اندامی در سنگ شکن مشهد دکتر اصغر فرهادی برای خانم های باردار، افراد چاق هم تضمینی می شود.

نکته در خصوص درمان سنگ حالب

در صورتی که سنگ شکنی حالب انجام نشود و سنگ حالب درمان نشود یا به هر دلیلی دفع آن موفقیت آمیز نباشد، امکان دارد که درد بیمار از بین برود ولی با گذشت مدت طولانی کلیه شخص به احتمال زیاد از کار می افتد.

قبل از عمل سنگ شکنی حالب چه اقداماتی انجام می شود؟

عمل tul خطرات خاص خود را دارد که این خطرات شامل امکان پارگی لوله حالب ، داشتن بقایای سنگ بعد از عمل TUL ، امکان ابتلا به عفونت های بیمارستانی به دلیل داخل کردن ابزارهای جراحی ، خطرات بیهوشی و … می باشد که هیچ یک از این خطرات در سنگ شکن مشهد دکتر اصغر فرهادی با استفاده از سنگ شکن برون اندامی ESWL وجود ندارد. اما اقداماتی که از پیش عمل TUL باید انجام شوند شامل:

عمل سنگ شکن حالب چگونه انجام می شود؟

 

سنگ شکن حالب

 

برای عمل سنگ شکن حالب (Tul) بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام می شود . بیمار روی تخت به صورت طاق باز دراز می کشد. پزشک یک لوله ی باریک را که یورتروسکوپ نام دارد وارد مجرای ادرار می کند. در ابتدای این لوله یک دوربین کوچک قرار دارد که تصاویر داخل بدن را به صفحه مانیتور منتقل می کند و پزشک می تواند از طریق آن اندام ها را مشاهده کند. این درحالی است که در سنگ شکن مشهد ، بیمار روی تخت دراز می کشد و بدون بیهوشی و بدون داخل کردن چیزی در بدن بیمار و تنها از طریق ارسال امواج صوتی و ایجاد ارتعاش در سنگ حالب ، سنگ خرد میشود .

در روش TUL ، لوله ای که از مجاری ادراری وارد بدن شد ابتدا به مثانه می رود سپس از طریق یک سوراخ کوچک که ابتدای حالب است، وارد حالب می شود این در حالی است که در برخی موارد سوراخ حالب به دلیل قرار نداشتن در جای طبیعی خود پیدا نمی شود و عمل جراحی بدون نتیجه متوقف می شود ولی اگر سوراخ لوله حالب پیدا شود و جراح بتواند از طریق ان وارد لوله حالب شود ، سنگ را داخل صفحه مانیتور مشاهده می کند. سنگی که داخل حالب گیر کرده درشت است و برای دفع شدن باید ابتدا خرد شود و به قطعات کوچک تری تبدیل شود. به همین منظور از یک وسیله لیزری سنگ شکنی استفاده می شود که با شدت به سنگ ضربه وارد می کند به همین جهت در 50 درصد مواقع تکه هایی از این سنگ به سمت بالا پرتاب شده و وارد کلیه میشود و این بقایای سنگ نیز نیاز به سنگ شکن برون اندامی ESWL دارد.

سپس در ادامه روش TUL سنگ های خرد شده و در دسترس پزشک با استفاده از وسیله ای به نام پنس خارج می شوند. پنس از طریق مجاری ادرار وارد لوله حالب می شود و سنگ را می گیرد و خارج می کند. در صورتی که نتوان سنگ های خرد شده را از حالب خارج کرد یک لوله که شبیه به قلاب است و دبل جی نام دارد داخل لوله حالب قرار داده می شود و بعد از گذشت یک ماه بیمار مجدد به اتاق عمل میرود و تحت بیهوشی ، لوله خارج می شود. این در حالی است که در سنگ شکن مشهد دکتر اصغر فرهادی بیمار پس از سنگ شکن حالب برون اندامی ESWL تنها به نوشیدن اب و مایعات و انجام فعالیت برای دفع خرده سنگ ها می پردازد.

اقداماتی که بعد از عمل Tul باید انجام شود

 

 

آیا عمل TUL عوارض دارد؟

عوارض احتمالی که ممکن است حین عمل سنگ شکنی حالب به وجود آید که در ادامه به آن ها می پردازیم.

روش تشخیص سنگ حالب

 

 

برای تشخیص سنگ حالب از روش سی تی اسکن استفاده می شود. با انجام سی تی اسکن محل دقیق سنگ مشخص می شود. اما در صورتی که خانمی باردار باشد و نتواند سی تی اسکن را انجام دهد روش سونوگرافی هم می تواند در تشخیص سنگ حالب موثر است.

موارد اورژانسی درمان سنگ حالب

در مواردی عمل سنگ شکنی حالب به صورت اورژانسی انجام می شود که این موارد شامل بیماران تک کلیه، بیمارانی که پیوند کلیه انجام داده اند و افرادی که همزمان با سنگ حالب عفونت هم دارند.

سنگ شکنی pcnl

 

سنگ شکن حالب

 

سنگی شکنی pcnl یا خارج کردن سنگ کلیه از طریق ایجاد سوراخی در پهلوی بیمار ، برای رسیدن به سنگ هایی که در حالب فوقانی و داخل کلیه قرار دارند استفاده می شود. چرا که اگر قرار باشند سنگ های قسمت فوقانی حالب را با روش سنگ شکنی tul خارج کنیم این سنگ ها به داخل کلیه پرتاب می شوند و دفع آن ها دشوار خواهد شد (قسمت فوقانی حالب چسبیده به کلیه می باشد). این درحالی است که سنگ شکن سنگ های کلیه ، سنگ های حالب و سنگ مثانه در سنگ شکن مشهد با سنگ شکن برون اندامی انجام می شود و نیاز به ایجاد هیچ سوراخی در بدن بیمار در این مرکز نیست و سنگ هایی تا 96 میلیمتر در این مرکز با موفقیت سنگ شکن شده اند .

موارد استفاده از عمل pcnl

زمانی از عمل pcnl برای دفع سنگ کلیه و سنگ حالب استفاده می شود که:

 

عمل pcnl چگونه انجام می شود؟

 

 

مراحل انجام عمل خارج کردن سنگ کلیه از طریق تونل پوستی و ایجاد سوراخ در پهلو بیمار:

 1. به طور معمول بیمار یک روز قبل از انجام عمل در بیمارستان بستری می شود.
 2. یک شب قبل از عمل pcnl بیمار باید ناشتا باشد و سرم های تزریقی و آنتی بیوتیک دریافت کند.
 3. ۳ واحد خون برای بیمار رزرو می گردد تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.
 4. بیهوشی عمومی یا نخاعی انجام می شود. بیمار به صورت دمر و روی شکم دراز می کشد و در محل سنگ یک سوند نازک حالب قرار داده می شود.
 5. عکس برداری هایی که از کلیه انجام شده محل دقیق سنگ را نشان می دهد. سپس یک سوزن بسیار باریک و نازک به داخل پوست وارد می شود و پزشک آن را به داخل کلیه هدایت می کند. (اگر پس از وارد شدن سوزن در کلیه، ادرار از پوست خارج شود یعنی سوزن در جای درستی قرار گرفته است.)
 6. اکنون نیاز داریم محل برش را کمی بازتر و گشاد تر کنیم ( به قطر یک سانتی متر )تا بتوان عمل pcnl را انجام داد. از همین رو بدون ایجاد هیچ برش دیگری در پوست، گشاد کننده ی پلاستیکی و فلزی را در محل ورود سوزن وارد می کنیم تا جا کمی باز شود.
 7. سپس یک لوله به نام آمپلاتز را جهت ایجاد تونل پوستی در قسمت برش داده شده قرار می دهیم و آن را آرام آرام به داخل کلیه هدایت می کنیم تا بتوانیم توسط این لوله، دوربینی را جهت آندوسکوپی به داخل کلیه بفرستیم. توسط این دوربین می توان سنگ حالب را مشاهده کرد.
 8. در ابتدای این دوربین نور قرار دارد و محل دقیق سنگ را مشخص می کند. پس از مشخص شدن محل سنگ حالب، با ابزاری که برای سنگ شکنی حالب در PCNL طراحی شده سنگ را خرد می کنیم. سنگ ها به قطعات ریز و کوچکی تبدیل می شوند.
 9. در آخر با استفاده از پنس سنگ های خرد شده را از بدن خارج می کنیم.

این در حالی است که در سنگ شکن مشهد کلیه سنگ ها تا 96 میلیمتر بدون نیاز به ایجاد سوراخی در پهلو بیمار یا بدون نیاز به وارد چیزی از مجرای بیمار و تنها با ارسال امواج از بیرون بدن بیمار قابل درمان است و خرده سنگ ها از طریق ادرار به تدریج دفع می شوند . پس از انجام عمل PCNL عکس برداری مجدد جهت اطمینان از پاکسازی کلیه و لوله ی حالب از سنگ انجام می شود. لوله پوستی از برش پوستی خارج می شوند اما سوند حالب می ماند و با زدن بخیه پوست را می بندند و پانسمان می کنند و دوره نقاهت بیمار آغاز می شود .

نوبت گیری سنگ شکن مشهد

بیماران محترمی که تمایل به درمان سنگ های کلیه ، حالب و مثانه خود ، بدون جراحی ، بدون بیهوشی ، بدون بستری و بدون عوارض روش های جراحی دارند و میخواهند از بیرون از بدن با سنگ شکن برون اندامی سنگ شکن مشهد توسط دکتر اصغر فرهادی درمان شوند میتوانند از طریق تماس تلفنی نوبت خود را رزرو کنند.

05136037698

لازم به ذکر است هزینه سنگ شکن کلیه حالب و مثانه ESWL پس از ویزیت بیماران و بررسی مدارک توسط دکتر اصغر فرهادی مشخص می شود.

برای دیدن کلیپ های بیشتر به پیج اینستاگرام سنگ شکن مشهد سر بزنید.